aktualności

⚡️uwaga, uwaga ⚡️
Mamy dla Was ważny komunikat.

: :

 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie TA | Ewa Kulka

kiedy: 21.10.2020, godz.: 18:00

gdzie: online – transmisja Facebook LIVE

link do wydarzenia

prowadzenie: Ewa Pasternak-Kapera

wydarzenie towarzyszące wystawie:

„TA | Ewa Kulka”

2 – 22.10.2020 | Kraków
TA Galeria feministyczna [w:] Galerii OFF FRAME  [Kraków, ul. Krakowska 41]
Wystawa malarstwa Ewy Kulki przygotowana została pod opieką zespołu kuratorskiego Fundacji TA & Galerii feministycznej w składzie: Anna Chromik, Karolina Harazim-Mazur i Ewa Pasternak-Kapera, a gościnnie Maciej Topolski.

Oba teksty kuratorskie w formie pliku PDF dostępne są do bezpłatnego pobrania –> tutaj.

: :

02 – 22.10.2020

wernisaż: 02.10.2020, godz.: 19:00

oprowadzanie kuratorskie: 21.10.2020, godz.: 18:00

TA Galeria feministyczna [w:] Galerii OFF FRAME  [Kraków, ul. Krakowska 41]

Wystawa malarstwa Ewy Kulki przygotowana jest pod opieką zespołu kuratorskiego Fundacji TA & Galerii feministycznej w składzie: Anna Chromik, Karolina Harazim-Mazur i Ewa Pasternak-Kapera, a gościnnie Maciej Topolski.

: :

Ewa Kulka (1979)

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskała dyplom z wyróżnieniem w 2004 roku. W jej twórczości dominują postacie kobiece, intymna atmosfera codzienności, symboliczna cielesność. Artystka tworzy głównie duże formaty olejne, a jej zmysłowe obrazy charakteryzuje bogata gama kolorów. Równie dobrze jednak czuje się w małych, symbolicznych pracach akwarelowych. Wiele z jej dzieł znajduje się w kolekcjach prywatnych. Związana jest z Galerią feministyczną TA od 2018 roku.

: :

Wystawa organizowana w ramach Cracow Art Week KRAKERS 2020.

: :

A.Ch.: Jest tutaj ambiwalencja kobiecego doświadczenia, opór przed wtłoczeniem w jednowymiarową tożsamość karmicielki, czułej opiekunki, zmysłowej kochanki (albo jej mrocznego rewersu: trucicielki, czarownicy, kusicielki). (…) Czy to boa z miękkich piór czy zakrwawiona korona cierniowa? Czy to płatki róż czy łożysko i duszące pętle pępowiny? Czy kroimy dobry chleb czy mięso kobiecego ciała?

E.P.-K.: Prowokuje naszą uwagę grą faktur, w których – już dobrze wiemy to, tylko patrząc – zapadną się nasze dłonie. Takie ciepło daje drugie ciało pod kołdrą, sierść ssaka, włochata intymność, bezwstyd.

K.H.-M.: W spojrzeniu Ewy jest pełnia – są i wahnięcia między biegunami, są i groźba i obietnica, są i toksyna i ochrona. Nie umyka jej żaden z odcieni codziennego zepsucia. Katharsis. I wszystko może działać dalej.

Anna Chromik, Karolina Harazim-Mazur i Ewa Pasternak-Kapera

TA Fundacja & Galeria feministyczna

(fragment tekstu kuratorskiego)

: :

TA Galeria feministyczna to inicjatywa wystawiennicza, którą TA Fundacja prowadzi od 2017 roku. Naszym celem jest demitologizacja kobiecości realizowana w opozycji do opowieści snutych przez normotwórczą narrację patriarchalną – także poprzez realizację wystaw.

TA Fundacja powstała w ważnym momencie – intensywnych społecznych manifestacji, a zarazem na bazie indywidualnego niepokoju i buntu, w poczuciu dewaluacji postaw i pojęć związanych z feminizmem, z potrzeby działania.

© Ewa Kulka & TA Fundacja

 

: :

Ewa Pasternak-Kapera | Zofia Rydet inspiruje

“Zofia Rydet inspiruje” to projekt zrealizowany przez Ewę Pasternak-Kaperę, obejmujący zestaw kolaży i fotomontaży oparty na fotografiach autorstwa Zofii Rydet. Powstałe obrazy, wykorzystujące materiały archiwalne z lat 50. i 60., otwierają stare fotografie na współczesne treści. Projekt prezentuje mocno osobistą i autonomiczną wypowiedź jednej artystki działającej w kontekście twórczego podejścia, światopoglądu i dokonań drugiej.

GALERIA PROJEKTU  @ www.pasternakkapera.com

Kuratorka: Anna Chromik

 

Fotografie archiwalne wykorzystano w realizacji projektu dzięki uprzejmości i partnerskiemu wsparciu Fundacji im. Zofii Rydet.

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

 

 

Projektowi partnerują:
Fundacja im. Zofii Rydet | www.fundacjarydet.pl | www.zofiarydet.com ||
Fundacja TA | www.tafundacja.org ||
Fundacja Zona Art | www.zonaart.org ||

Patronat medialny:
doc! photo magazine | www.blowuppress.eu ||

Współorganizatorem wydarzenia jest Kraków Photo Fringe.

 

 

: :

„Portret w perspektywie feministycznej” | warsztaty fotograficzne

: :  I. 27-28 lipca 2019 roku  : :  II.  24-25 sierpnia 2019 roku  : :

Kraków

prowadzenie: Keymo & Pasternak-Kapera
organizatorka: TA Fundacja
partnerka: Fundacja im. Zofii Rydet

zapisy: info@tafundacja.org
cena: 420 zł

Zapraszamy na pobudzający intelektualnie, niecodzienny warsztat, podczas którego poddamy feministycznej analizie fotograficzne portrety kobiet. Wspólnie przećwiczymy więc wizualną świadomość i oparty o nią proces fotografowania. Bez tabu, podważając stereotypy, unikając schematów przegryziemy się wspólnie przez wizualne wzorce, skupimy się na psychologicznej szczerości oraz na świeżym kreacyjnym podejściu.

Warsztat poprowadzą dwie fotografki: Keymo i Ewa Pasternak-Kapera. Obie bezkompromisowo poszukują indywidualnego spojrzenia w ramach własnej praktyki fotograficznej. Opowiedzą Wam o technicznych podstawach – roli kompozycji i oświetlenia w portrecie, ale też o swoich mistrzyniach i mistrzach oraz o światopoglądzie, który każe im stale poszukiwać i wychodzić poza estetyczne standardy.

Zapraszamy osoby otwarte i kreatywne, niezależnie od stopnia ich fotograficznego wtajemniczenia.
Zapewniamy sprzęt fotograficzny na potrzeby grupy i udział modelki.

Liczba miejsc ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń oraz wpłata bezzwrotnej zaliczki w wysokości 120 zł (szczegółowe informacje znajdziecie w mailu zwrotnym, który otrzymacie). Na zgłoszenia czekamy do 24 lipca 2019 (termin lipcowy).

Istnieje również możliwość zarezerwowania noclegu w cenie 60 zł.
regulamin i plan warsztatów
Dodatkowe informacje oraz zapisy: info@tafundacja.org

: :

Repented – pokaz najnowszego filmu Agnieszki Piotrowskiej

24 marca 2019 roku |  godz. 19:00 | Bunkier Sztuki | Kraków

Repented (2019) to eksperymentalny film nakręcony na postawie sztuki Stanleya Makuwe „Finding Temeraire”, którego akcja dzieje się w niegdyś tętniącej życiem opuszczonej górniczej osadzie w Zimbabwe. Główna bohaterka, Primrose, po odbyciu 25-letniej kary w więzieniu za zabicie swego nowo narodzonego dziecka w zrywie psychotycznego epizodu, odnajduje byłego kochanka i ojca zamordowanego przez siebie dziecka aby się z nim skonfrontować.

Do bólu intensywna narracja filmu jest jednocześnie próbą nazwania czy wciągnięcia w językowy porządek doświadczenia głównej bohaterki, co rodzi pytania związane z przecinaniem się trajektorii kolonialnego i genderowego usytuowania bohaterów w relacjach władzy i strukturach pamięci.

Po pokazie filmu zapraszamy na spotkanie z Agnieszką Piotrowską, które poprowadzi Anna Chromik. Rozmowa dotknie wątków takich jak orientalizm w epoce postkolonialnej; relacje władzy, koloru, płci i języka; trauma, cisza, spojrzenie czy przekład intersemiotyczny. Będziemy rozmawiać o kobiecym gniewie: jak figura “okropnej kobiety” („nasty woman”) może podważać patriarchalne porządki? Jak współczesne kino tworzone przez kobiety rzuca wyzwanie patriarchalnym narracjom i jak się przekłada na rzeczywistość pozafilmową?

Współorganizatorem wydarzenia jest Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.

Do zobaczenia!

: :

Ostatnie dni wystawy TA | Keymo | Demko | Womanspreading. Za to jakie!

W piątek oraz w sobotę wyjątkowo Dom Norymberski w Krakowie czynny będzie od 16 do 20, a w przestrzeni wystawy przyjmie Was sama Keymo, autorka wystawy! Nie możecie tego przegapić!!!

: :

TA • Keymo • Demko • Womanspreading –> Kobieca walka o przestrzeń! – spotkanie z Shaną Penn, autorką książki „Podziemie kobiet” (spotkanie w języku angielskim z tłumaczeniem)

W ramach wystawy TA | Keymo | Demko | Womanspreading, którą TA Fundacja realizuje we współpracy z Domem Norymberskim w Krakowie, odbył się już szereg ciekawych wydarzeń towarzyszących. Pora na kolejne!

W najbliższy czwartek, 20 września 2018 o godz. 18.00, odbędzie się „Kobieca walka o przestrzeń!” – poświęcone kwestiom siostrzeństwa i komunikacji kobiet spotkanie z Shaną Penn, gościnią Konferencji „Kobiece utopie w działaniu. 100 lat praw wyborczych kobiet”, autorką podejmującej problematykę statusu kobiet w „Solidarności” książki „Podziemie kobiet”. Spotkanie, podobnie jak debatę „Czy kobiety potrzebują państwa?”, która odbyła się w dniu wernisażu wystawy, poprowadzi dr Anna Chromik. Spotkanie odbędzie się w języku angielskim z tłumaczeniem.

Shana Penn – amerykańska autorka książek historycznych z zakresu studiów slawistycznych, a zwłaszcza polonistyki i gender studies. Feministka, wykładowczyni, publicystka. Autorka „Podziemia kobiet”, wydanej w Polsce w 2003 roku książki podejmującej problematykę statusu kobiet w „Solidarności”. Jest dyrektorką wykonawczą Taube Foundation for Jewish Life and Culture w Stanach Zjednoczonych oraz jedną ze współzałożycielek Network of East-West Women (NEWW). Publikuje m.in. w Journal of Women’s History, Ms. Magazine, San Francisco Chronicle, The Forward, Women’s Review of Books i Gazecie Wyborczej.

TA • Keymo • Demko • Womanspreading to wystawa będąca efektem twórczej współpracy dwóch reprezentowanych przez Fundację TA Artystek: Keymo oraz Iwony Demko. Afirmacja kobiecej seksualności w wydaniu Keymo, fotografki, oraz sportretowanej przez nią rzeźbiarki-waginistki Iwony Demko wzmacnia feministyczne konteksty w sferze zarówno intymnej, jak i społecznej.

Wystawa „TA | Keymo | Demko | Womanspreading” potrwa jeszcze do 23 września tego roku. W tym dniu o godz. 11.00 rozpocznie się kolejne wydarzenie towarzyszące ekspozycji: śniadaniowe oprowadzanie kuratorskie po wystawie, a po nim panel „Mieszczanki / mieszkanki” z udziałem: prof. dr hab. Małgorzaty Radkiewicz (Instytut Sztuk Audiowizualnych, Uniwersytet Jagielloński), dr Magdaleny Matysek-Imielińskiej (Instytut Kulturoznawstwa, Uniwersytet Wrocławski), dr hab. Grażyny Kubicy (Instytut Socjologii, Uniwersytet Jagielloński), Katarzyny Gębarowskiej (Instytut Sztuki PAN) realizowany w ramach Międzynarodowej Konferencji „Kobiece utopie w działaniu. 100 lat praw wyborczych kobiet” organizowanej przez Komitet Socjologii PAN i Instytut Socjologii UJ (więcej informacji: http://www.utopiekobiet.socjologia.uj.edu.pl/)

Keymo – kobieta urodzona w Olkuszu w 1984 roku, chce zostać fotografką kiedy dorośnie, w wieku 11 lat znaleziona na ulicy przez Mistrzynię Zen Ho Min Hai, która nauczyła ją jak walczyć z kosmitami żelazną drabiną i porozumiewać się z dewiantami ze wszystkich stron świata.

Iwona Demko – dziewczyna z Bieszczad. Urodzona w 66 rocznicę odnalezienia Wenus z Willendorfu – 7 sierpnia 1974 roku w Sanoku. Dawno temu skończyła Wydział Rzeźby na ASP w Krakowie. Teraz pracuje na macierzystej uczelni z tytułem doktory habilitowanej. Buntowniczka z urodzenia. Wegetarianka od ponad dwudziestu lat. Jedno dziecko – syn Claudel. Nigdy nie wyszła za mąż. Wierząca -– gorąco wierzy w feminizm i waginatyzm – religię, którą sama stworzyła.

Matronaty i Patronaty prasowe nad wystawą objęły: Magazyn Szum, doc! photo magazine, Digital Camera Polska, Fundacja Feminoteka, Fotopolis.pl oraz Zadra

W realizacji projektu Fundację TA wspierają Fundacja im. Zofii Rydet / Zofia Rydet Foundation oraz Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Druk wystawy wspiera Pracownia Fotografii Cyfrowej Ostrowski oraz BBZ POLSKA

TA | Keymo | Demko | Womanspreading || wystawa fotografii

8–23 września 2018, Galeria Domu Norymberskiego, ul. Skałeczna 2, Kraków

Wystawę można oglądać od wtorku do czwartku w godzinach 12.00–17.00 lub po telefonicznym umówieniu się pod numerem 12 430 61 27

: :

TA • Keymo • Demko • Womanspreading –> „darcie pierza | darcie książki” – dyskusja wokół książki Naomi Alderman „Siła”

W ramach wystawy TA Fundacja zaprasza na szereg ciekawych wydarzeń towarzyszących, drugie z nich już w najbliższy czwartek, 13 września 2018 o godz. 18.00!

Zapraszamy na inicjujące serię spotkań wokół kultury / literatury / słów, które jako TA Fundacja chcemy realizować cyklicznie. Tym razem wraz z Domem Norymberskim zapraszamy na konsolidująco-integrująco-inspirujące „darcie pierza | darcie książki” – dyskusję wokół opublikowanej przez Wydawnictwo Marginesy książki Naomi Alderman „Siła”!

„Kobiety na całym świecie odkrywają, że mają siłę: jednym dotknięciem mogą zadawać straszny ból, a nawet zabijać. Nagle wszyscy mężczyźni zdają sobie sprawę, że stracili władzę. Nadszedł Dzień Dziewczyn – ale co przyjdzie potem?” – no właśnie?! Zastanowimy się nad tym wspólnie, dyskutując o jednej z najważniejszych książek 2017 roku według „New York Timesa” i „Washington Post”.

Zapraszamy!

Więcej o książce: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133150/sila?idcat=0

TA | Keymo | Demko | Womanspreading to wystawa będąca efektem twórczej współpracy dwóch reprezentowanych przez Fundację TA Artystek: Keymo oraz Iwony Demko. Afirmacja kobiecej seksualności w wydaniu Keymo, fotografki, oraz sportretowanej przez nią rzeźbiarki-waginistki Iwony Demko wzmacnia feministyczne konteksty w sferze zarówno intymnej, jak i społecznej.

Keymo – kobieta urodzona w Olkuszu w 1984 roku, chce zostać fotografką kiedy dorośnie, w wieku 11 lat znaleziona na ulicy przez Mistrzynię Zen Ho Min Hai, która nauczyła ją jak walczyć z kosmitami żelazną drabiną i porozumiewać się z dewiantami ze wszystkich stron świata.

Iwona Demko – dziewczyna z Bieszczad. Urodzona w 66 rocznicę odnalezienia Wenus z Willendorfu – 7 sierpnia 1974 roku w Sanoku. Dawno temu skończyła Wydział Rzeźby na ASP w Krakowie. Teraz pracuje na macierzystej uczelni z tytułem doktory habilitowanej. Buntowniczka z urodzenia. Wegetarianka od ponad dwudziestu lat. Jedno dziecko – syn Claudel. Nigdy nie wyszła za mąż. Wierząca -– gorąco wierzy w feminizm i waginatyzm – religię, którą sama stworzyła.

Matronaty i Patronaty prasowe nad wystawą objęły: Magazyn SZUM, doc.magazine, Digital Camera Polska, Feminoteka, fotopolis oraz Zadra

W realizacji projektu Fundację TA wspierają Fundacja im. Zofii Rydet oraz Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Druk wystawy wsparłī Pracownia Fotografii Cyfrowej Ostrowski oraz BBZ Polska

TA | Keymo | Demko | Womanspreading || wystawa fotografii

8–23 września 2018, Galeria Domu Norymberskiego, ul. Skałeczna 2, Kraków

Wystawę można oglądać od wtorku do czwartku w godzinach 12.00–17.00 lub po telefonicznym umówieniu się pod numerem 12 430 61 27

: :

 

TA • Keymo • Demko • Womanspreading –> „Czy kobiety potrzebują państwa?” – dyskusja panelowa

W ramach wystawy TA Fundacja zaprasza na szereg ciekawych wydarzeń towarzyszących!

Pierwsze z nich: moment po zakończeniu wernisażu wystawy z udziałem Artystek, o godz. 19.00, rozpocznie się dyskusja panelowa „Czy kobiety potrzebują państwa?” z udziałem dr Sławomiry Walczewskiej, dr hab. Beaty Kowalskiej oraz Lany Dadu. Spotkanie poprowadzi dr Anna Chromik.

Wychodząc od rzekomej neutralności koncepcji obywatelstwa, poprzez rolę epatowania kobiecą fizjologią w geście protestu, po wspólnoty i kolektywy kobiece (womaspreading jako rozlewanie, zarażanie wirusem wspólnotowości). Jaka jest rola feministycznych utopii w tym procesie? Jak anarchofeminizm tworzy alternatywne struktury? Jaka jest obecnie rola siostrzeństwa?

To tylko kilka z wątków, które pojawią się w tej dyskusji. Z takimi Panelistkami na pewno będzie ciekawie!

Lana Dadu – koordynatorka Międzynarodowego Strajku Kobiet, przewodniczka miejska od 17 lat mieszkająca w Krakowie.

dr hab. Beata Kowalska – socjolożka. Przedmiotem jej zainteresowań badawczych w ostatnich latach był muzułmański feminizm i sytuacja kobiet w krajach Bliskiego Wschodu. Temat ten pozwalał połączyć fascynacje naukowe z doświadczeniem w pracy w programach na rzecz równości płci w kraju i za granicą. Podejmowane badania znajdowały także odbicie w prowadzonych kursach, zarówno z dziedziny studiów rozwojowych, jak i studiów genderowych.

dr Sławomira Walczewska – feministyczna filozofka i działaczka, autorka książki „Damy, rycerze i feministki” (1999), w której przywróciła współczesnemu feminizmowi pamięć o pierwszej fali ruchu kobiecego w Polsce. Współtwórczyni Fundacji Kobiecej eFKa, redaktorka pisma „Pełnym Głosem” i współredaktorka „Zadry”, pisma feministycznego.

TA | Keymo | Demko | Womanspreading to wystawa będąca efektem twórczej współpracy dwóch reprezentowanych przez Fundację TA Artystek: Keymo oraz Iwony Demko. Afirmacja kobiecej seksualności w wydaniu Keymo, fotografki, oraz sportretowanej przez nią rzeźbiarki-waginistki Iwony Demko wzmacnia feministyczne konteksty w sferze zarówno intymnej, jak i społecznej.

: :

 

8-23 września 2018

TA | Keymo | Demko | Womanspreading

Galeria Domu Norymberskiego, ul. Skałeczna 2, Kraków.

Manspreading to manifestacja kulturowo ugruntowanego przekonania, że mężczyzna ma niezbywalne prawo do indywidualnego epatowania sobą w przestrzeni. To przekonanie jest głęboko zakorzenione w kulturze patriarchalnej, a jednocześnie często nieuświadomione i wyrażane na poziomie cielesnym, zarówno przez zawłaszczających przestrzeń mężczyzn, jak i siadające na brzegu krzesła kobiety. Manspreading to także pewność dominacji opartej na sile i pogardzie wobec słabszych, brak liczenia się z innymi. Czym jest zatem womanspreading? Na pewno nie jest po prostu symetryczną kontrofensywą do manspreadingu, bo zawiera w sobie znacznie więcej niż tylko siedzenie z szeroko rozłożonymi nogami (także metaforycznie).

Eksploracja siły, upodmiotowienia i własnej sprawczości wynikająca z takiej kontestacji urzeczowienia kobiecej seksualności jest oczywista, ale womanspreading nie jest po prostu analogicznym do męskiego rozkroku zawłaszczeniem miejsca zgodnie z filozofią teraz, kurwa, ja!”. Ta pozbawiona winy i wstydu ekspresja kobiecej seksualności jest oczywiście niezbędną podstawą, ale my chcemy potraktować ją jako wstęp do tego, co stanowi naszym zdaniem istotę szerokiego kobiecego gestu. Proponujemy zatem takie rozumienie terminu womanspreading, które wychodzi ponad poziom indywidualny i staje się „kobiecym rozprzestrzenianiem” lub „rozplenianiem”, rozsiewaniem „kobiecego wirusa”, infekowaniem. Tym właśnie kluczem chcemy czytać prace duetu Keymo & Demko.

Efekt współpracy Keymo i Demko nie jest kolejnym projektem indywidualistycznym i „autoterapeutycznym”, fetyszyzującym jednostkowe przedstawienie osobistego seksualnego wyzwolenia kolejnej uprzywilejowanej dziewczyny z dużego miasta przekonanej o rewolucyjnym wymiarze swego emancypacyjnego gestu. Tutaj afirmacja obszaru ciała i seksualności przekracza jednostkowość. Dzieje się tak po pierwsze dlatego, że prace ukazują synergiczne działania stworzonego ad hoc kolektywu Keymo/Demko. Każda z nich w swoich własnych działaniach kwestionuje kulturowe wykluczenia ciał nienormatywnych, obydwie zgłębiają szalony”, nieładny”, czasami trochę dziwaczny, wymykający się patriarchalnym kryteriom estetycznym wymiar kobiecych fantazji seksualnych. W indywidualnych pracach Demko działo się to dotąd przez przerysowanie, epatowanie różem, pluszowymi waginami, zabawie z “boginicznym” mistycyzmem, ale także dosłowne dotykanie fizjologicznej, materialnej strony mistyki kobiecości”. Keymo z kolei znana jest z przełamywania konwencjonalnych póz i przedstawień kobiecych ciał, z feministycznego rozbrajania erotyki fetyszu. Natomiast to, co Keymo i Demko tworzą razem, to obłędnie fascynujący kobiecy wirus-mutant, „glitch” infekujący poukładaną rzeczywistość estetycznych norm i osobnych bytów. To niesamowita mieszanka wybuchowej oniryczności i bezczelnej bezwstydności, dziwacznej obskurności i dziewczyńskiego różu, bajkowego rozmarzenia i radosnej, pełnej życia wulgarności.

Keymo infekuje Demko pełnym napięcia erotycznym niepokojem i fantastyczną dziwacznością, Demko infekuje Keymo łobuzerską i dziewczęcą energią niczym “Alicji z Krainy Czarów”. Ale siła tych prac wykracza poza wzajemną relację artystek i rozlewa się. Szeroko. To, co się tutaj pleni, to afirmacja wolności kobiecej ekspresji, sprawczość, kolektywność, wirus sennej niesamowitości, kontestacja racjonalnego męskiego porządku i dużo żywiołowego rozrabiania.

(fragmenty tekstu kuratorskiego dr Ani Chromik)

Wydarzenia towarzyszące wystawie TA | Keymo | Demko | Womanspreading:
  • 8 września 2018, godz. 18.30 – wernisaż wystawy oraz dyskusja panelowa „Czy kobiety potrzebują państwa?” || dr Sławomira Walczewska, dr hab. Beata Kowalska, Lana Dadu. Prowadzenie: dr Anna Chromik
  • 13 września 2018, godz. 18.00 – pierwsze „darcie pierza | darcie książki” || spotkanie konsolidująco-integrująco-inspirujące || Naomi Alderman „Siła”
  • 20 września 2018, godz. 18:00 – Kobieca walka o przestrzeń! – spotkanie z Shaną Penn. Prowadzenie: dr Anna Chromik (w języku angielskim z tłumaczeniem)
  • 23 września 2018, godz. 11:00 – finisaż || śniadaniowe oprowadzanie kuratorskie || panel dr hab. Małgorzaty Radkiewicz „Mieszczanki / mieszkanki” || prof. dr hab. Małgorzata Radkiewicz, dr Magdalena Matysek-Imielińska, dr hab. Grażyna Kubica, Katarzyna Gębarowska

Wydarzenia towarzyszące wystawie współorganizują TA Fundacja, Dom Norymberski oraz Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Wystawę można oglądać od wtorku do czwartku w godzinach 12.00 – 17.00 lub po telefonicznym umówieniu się pod numerem 12 430 61 27.

Matronaty i Patronaty prasowe: Magazyn SZUM, doc.magazine, Digital Camera Polska, Feminoteka, fotopolis oraz Zadra

Wsparcie: Fundacja im. Zofii Rydet, Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

: :

11 sierpnia 2018

Możesz być młodą, zajętą kobietą, realizującą siebie i wiele ważnych spraw. A co jeśli masz raka szyjki macicy? „To się nie zdarza”!

Aga Szuścik, artystka, której projekty artystyczne zwracały się dotychczas w stronę konceptualizmu, determinizmu technologicznego, futurologii, muzyki oraz kondycji psychicznej człowieka, tym razem zrealizowała projekt o przebytym niedawno raku szyjki macicy. Swoim raku szyjki swojej macicy.

Seria fotografii przedstawia wszystko, co w jej życiu wydarzyło się od momentu postawienia diagnozy do teraz. To wizualna historia uniwersalna, dotycząca każdej kobiety, i równocześnie subiektywna, indywidualna, od początku do końca wyrażona na własnym przykładzie. Aga Szuścik poruszyła kwestie zarówno ciała i fizjologii, jak i emocji, także tych dotykających pojęć „kobiety” oraz „matki”. Gatunkowo, „To się nie zdarza” stanowi mozaikowe, szerokie kontinuum między misternym interpretacyjnie konceptualizmem i kreacją, a surową, okrutną dokumentacją.

Szuścik pragnie zwiększyć świadomość społeczną na temat raka szyjki macicy, obalić mity oraz namówić kobiety, by się badały wtedy, kiedy trzeba i tak, jak należy. Realizowana na bieżąco seria zdjęć stanowiła też dla artystki pamiętnik, pełniła rolę powiernika, nieocenioną pomoc w przebyciu choroby, rodzaj terapii sztuką.

Wnioskami na obu polach podzieli się podczas wernisażu, w sobotę 11 sierpnia 2018 roku o godzinie 12:00 w galerii Sala z Widokiem, w Krakowskim Forum Kultury, przy ulicy Mikołajskiej 1 w Krakowie. Bezpośrednio po wernisażu odbędzie się wykład autorski oraz spotkanie z lekarzami: Koordynatorem Centrum Ginekologii Onkologicznej w Klinice w Cottbus Pawłem Gruszeckim i Prezesem Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego doktorem Pawłem Szymanowskim. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

TA Fundacją jest dumną Matronką wystawy.

Wystawa wpisana jest do programu dziennego festiwalu DJland, który odbywa się tego samego dnia. W tym roku DJland zbiera na badania naukowe związane z rakiem szyjki macicy.

Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/604969076529081/
DJland: https://www.facebook.com/events/1868601413172379/
Aga Szuścik: https://www.facebook.com/agaszuscik

Aga Szuścik — doktorantka Łódzkiej Filmówki, absolwentka Wydziału Operatorskiego Łódzkiej Szkoły Filmowej (specjalizacja: Fotografia) oraz Komunikacji społecznej na Filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Wykładowczyni w Akademii Fotografii. Artystka wizualna, fotografka, filmowiec, retuszerka, graficzka, montażystka, kolorkorektorka, kuratorka, tekściarka. Specjalizuje się w postprodukcji obrazu fotograficznego oraz filmowego, realizuje krótkie formy filmowe oraz dzieła z pogranicza fotografii i innych dziedzin sztuki. Prace Agi Szuścik można było oglądać na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz za granicą, m.in. na Camerimage w Łodzi, na KinoLABie w warszawskim CSW, na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, na festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, na wystawach „Brzuch Atlasa” czy „Przestrzenie ujawnione” w Łodzi, na festiwalu lAbiRynT we Frankfurcie nad Odrą czy na festiwalu Alla Fiera dell’Est we Włoszech oraz w TVP Kultura. Ostatnio Aga zrealizowała swoją wystawę doktorską „2081”, kurowała wystawy „Mana” Kuby Stępnia oraz „Anamnesis” Katarzyny Mierzwińskiej, a jej artykuł ukazał się w książce „Fotografia i szaleństwo” pod redakcją Tomasza Ferenca. Poza tym, Aga jest organizatorem eventów muzycznych, promujących niemainstreamową muzykę elektroniczną. Oprócz stałych cykli, od ośmiu lat organizuje DJland, muzyczny festiwal charytatywny non-profit. Kocha zwierzęta, a najmocniej swojego psa. Jest uczulona na jabłka i ludzi myślących, że to aparat robi zdjęcia, a komputer montuje filmy.

: :

 

3 czerwca 2018

zin #womanspreading -> kobiety szerokim gestem

Jeszcze nie trafiliście na naszą cud-publikację? Trafiliście, ale chcecie więcej? Koniecznie do zobaczenia!

Jesteśmy z naszym zinem obecne już w wielu miejscach prezentujących wystawy Miesiąca Fotografii w Krakowie, ale na tym nie koniec! Już w niedzielę (3 czerwca) pojawimy się też w Centrum Festiwalowym MFK w Tytano w ramach festiwalowej akcji „Ziny w Centrum”.

: :

25 maja 2018

#womanspreading -> kobiety szerokim gestem

czyli premiera zina na Festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie!

Więcej informacji o całej akcji już wkrótce.

: :

 

22 marca 2018

CROSSxTOYS Dominiki Spytek pod naszym Matronatem

• CROSSxTOYS • to koncept zabawek genderowych, a zarazem wystawa dyplomowa Dominiki Spytek
• CROSSxTOYS • to zestaw 20 elementów – klocków, za pomocą których każdy może złożyć totem symbolizujące kobietę bądź mężczyznę. Oraz siebie, posługując się elementami, które wcześniej przypisaliśmy kobiecie oraz mężczyźnie. To kluczowy moment. Przecież nikt nie nosi w sobie cech stuprocentowo żeńskich czy stuprocentowo męskich…

(więcej informacji: https://www.facebook.com/events/221503328427779/)

WERNISAŻ 🍷
data: 22 marca 2018
godzina: 17.00
adres: Galeria BB, ul. Garbarska 24, Kraków

WYSTAWA 🎨
odbędzie się w dniach 22 – 29 marca 2018:
w godzinach 14.00 – 17.00
inne terminy zwiedzania ekspozycji dostępne są po telefonicznym uzgodnieniu

• WYDARZENIU MATRONUJĄ •
Szajn
TA Fundacja
Enter the ROOM x G’rls ROOM

: :

8 marca, 2018

Głos kobiet – i o kobietach – dla Wikipedii! 

#NOWEDITINGAF

 

Kiedy? 8 marca, Międzynarodowy Dzień Kobiet, godz. 12 – 14

Gdzie? Kraków, ul. Paulińska 28; gościnna przestrzeń Spółdzielni Ogniwo

Ogromna większość haseł publikowanych w Wikipedii to hasła poświęcone mężczyznom i przez nich stworzone. O wiele mniej jest w niej artykułów o kobietach bądź na tematy dla nas ważne, a w tych, które są publikowane, ten rozdźwięk także jest widoczny – w tych „kobiecych” o wiele częściej nadużywane są słowa związane z płcią i rodziną. Felieton opublikowany w 2014 roku w The Guardian wskazał, że w Wikipedii lepiej niż pisarki reprezentowane są aktorki porno…

W 2009 roku sondaż przeprowadzony przez Wikimedia Foundation pokazał, że 6% spośród osób, które utworzyły ponad 500 wpisów do Wikipedii, to kobiety, podczas gdy uśredniony autor wpisów–mężczyzna stworzył ich dwukrotnie więcej. W kwietniu 2011 Fundacja przeprowadziła swój pierwszy sondaż półroczny. Wynik? 9% spośród twórców Wikipedii to kobiety. Wtedy też WF ustanowiła dla samej siebie cel: w 2015 roku osoby identyfikujące się jako kobiety stanowić będą 25% spośród współtwórców Wikipedii. Nie udało się. Dane pochodzące z różnych źródeł różnią się, jednak żadne z nich nie prezentuje aktualnie wyniku dochodzącego do 20%.

W czym właściwie problem? Otóż Wikipedia jest w pierwszej piątce najczęściej odwiedzanych stron internetowych na świecie. Tak popularne źródło informacji dla milionów studentów, badaczy i dziennikarzy – mające tak bardzo rozbieżne podejście do kwestii identyfikowanych jako męskie i kobiece, z tak różną prezentacją postaci kobiet i mężczyzn już na poziomie języka – może mieć realny i istotny wpływ na rzeczywistość, począwszy od tego, kto zostanie zaproszony jako gość konferencji naukowej aż po aspiracje zawodowe młodych ludzi.

Masz na swoim koncie artykuły na Wikipedii? Potrafisz edytować Wikipedię? Wiesz, jakiego hasła a obszaru sztuki i feminizmu brakuje? Spotkaj się z nami! Wspólnie doprowadzimy do tego, że już wkrótce szum komputerowych klawiszy rozlegnie się podczas dedykowanego wątkom powiązanym ze sztuką i feminizmem Edit-a-thon’ie w Krakowie!

Chodźcie! Każde hasło się liczy – nowe, inne, o kobietach, przez kobiety.

 

za: (Laua Bates) https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2016/dec/09/where-are-all-the-women-wikipedia
za: https://hbr.org/2016/06/why-do-so-few-women-edit-wikipedia

: :

27 października, 2017

27.10–03.11.2017

Przestrzeń intymna – wystawa grupowa: Iwona Demko / Zuzanna Dolega / Mateusz Grymek / Joanna Graniczkowska / Natalia Rybka / Karolina Kardas / Keymo / Marta Koniarska / Magdalena Mellin / Jakub Mach / Ewa Pasternak-Kapera / Aga Piasecka / Agata Przyżycka /  Ola Tubielewicz / Monika Wińczyk / Basia Nawrocka / Bartosz Zaskórski

wernisaż i performance Mellin/Wińczyk: piątek, 27 października, 2017, godz. 19:30

kuratorka i koordynatorka: Karolina Kardas

współpraca: Aleksandra Tubielewicz, Magdalena Romanowska

więcej informacji: www.kardaskarolina.wixsite.com/przestrzenintymna

Tytano | Dolnych Młynów | Kraków