aktualności

11 sierpnia 2018

Możesz być młodą, zajętą kobietą, realizującą siebie i wiele ważnych spraw. A co jeśli masz raka szyjki macicy? „To się nie zdarza”!

Aga Szuścik, artystka, której projekty artystyczne zwracały się dotychczas w stronę konceptualizmu, determinizmu technologicznego, futurologii, muzyki oraz kondycji psychicznej człowieka, tym razem zrealizowała projekt o przebytym niedawno raku szyjki macicy. Swoim raku szyjki swojej macicy.

Seria fotografii przedstawia wszystko, co w jej życiu wydarzyło się od momentu postawienia diagnozy do teraz. To wizualna historia uniwersalna, dotycząca każdej kobiety, i równocześnie subiektywna, indywidualna, od początku do końca wyrażona na własnym przykładzie. Aga Szuścik poruszyła kwestie zarówno ciała i fizjologii, jak i emocji, także tych dotykających pojęć „kobiety” oraz „matki”. Gatunkowo, „To się nie zdarza” stanowi mozaikowe, szerokie kontinuum między misternym interpretacyjnie konceptualizmem i kreacją, a surową, okrutną dokumentacją.

Szuścik pragnie zwiększyć świadomość społeczną na temat raka szyjki macicy, obalić mity oraz namówić kobiety, by się badały wtedy, kiedy trzeba i tak, jak należy. Realizowana na bieżąco seria zdjęć stanowiła też dla artystki pamiętnik, pełniła rolę powiernika, nieocenioną pomoc w przebyciu choroby, rodzaj terapii sztuką.

Wnioskami na obu polach podzieli się podczas wernisażu, w sobotę 11 sierpnia 2018 roku o godzinie 12:00 w galerii Sala z Widokiem, w Krakowskim Forum Kultury, przy ulicy Mikołajskiej 1 w Krakowie. Bezpośrednio po wernisażu odbędzie się wykład autorski oraz spotkanie z lekarzami: Koordynatorem Centrum Ginekologii Onkologicznej w Klinice w Cottbus Pawłem Gruszeckim i Prezesem Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego doktorem Pawłem Szymanowskim. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

TA Fundacją jest dumną Matronką wystawy.

Wystawa wpisana jest do programu dziennego festiwalu DJland, który odbywa się tego samego dnia. W tym roku DJland zbiera na badania naukowe związane z rakiem szyjki macicy.

Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/604969076529081/
DJland: https://www.facebook.com/events/1868601413172379/
Aga Szuścik: https://www.facebook.com/agaszuscik

Aga Szuścik — doktorantka Łódzkiej Filmówki, absolwentka Wydziału Operatorskiego Łódzkiej Szkoły Filmowej (specjalizacja: Fotografia) oraz Komunikacji społecznej na Filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Wykładowczyni w Akademii Fotografii. Artystka wizualna, fotografka, filmowiec, retuszerka, graficzka, montażystka, kolorkorektorka, kuratorka, tekściarka. Specjalizuje się w postprodukcji obrazu fotograficznego oraz filmowego, realizuje krótkie formy filmowe oraz dzieła z pogranicza fotografii i innych dziedzin sztuki. Prace Agi Szuścik można było oglądać na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz za granicą, m.in. na Camerimage w Łodzi, na KinoLABie w warszawskim CSW, na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, na festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, na wystawach „Brzuch Atlasa” czy „Przestrzenie ujawnione” w Łodzi, na festiwalu lAbiRynT we Frankfurcie nad Odrą czy na festiwalu Alla Fiera dell’Est we Włoszech oraz w TVP Kultura. Ostatnio Aga zrealizowała swoją wystawę doktorską „2081”, kurowała wystawy „Mana” Kuby Stępnia oraz „Anamnesis” Katarzyny Mierzwińskiej, a jej artykuł ukazał się w książce „Fotografia i szaleństwo” pod redakcją Tomasza Ferenca. Poza tym, Aga jest organizatorem eventów muzycznych, promujących niemainstreamową muzykę elektroniczną. Oprócz stałych cykli, od ośmiu lat organizuje DJland, muzyczny festiwal charytatywny non-profit. Kocha zwierzęta, a najmocniej swojego psa. Jest uczulona na jabłka i ludzi myślących, że to aparat robi zdjęcia, a komputer montuje filmy.

 

3 czerwca 2018

zin #womanspreading -> kobiety szerokim gestem

Jeszcze nie trafiliście na naszą cud-publikację? Trafiliście, ale chcecie więcej? Koniecznie do zobaczenia!

Jesteśmy z naszym zinem obecne już w wielu miejscach prezentujących wystawy Miesiąca Fotografii w Krakowie, ale na tym nie koniec! Już w niedzielę (3 czerwca) pojawimy się też w Centrum Festiwalowym MFK w Tytano w ramach festiwalowej akcji „Ziny w Centrum”.

: :

25 maja 2018

#womanspreading -> kobiety szerokim gestem

czyli premiera zina na Festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie!

Więcej informacji o całej akcji już wkrótce.

: :

 

22 marca 2018

CROSSxTOYS Dominiki Spytek pod naszym Matronatem

• CROSSxTOYS • to koncept zabawek genderowych, a zarazem wystawa dyplomowa Dominiki Spytek
• CROSSxTOYS • to zestaw 20 elementów – klocków, za pomocą których każdy może złożyć totem symbolizujące kobietę bądź mężczyznę. Oraz siebie, posługując się elementami, które wcześniej przypisaliśmy kobiecie oraz mężczyźnie. To kluczowy moment. Przecież nikt nie nosi w sobie cech stuprocentowo żeńskich czy stuprocentowo męskich…

(więcej informacji: https://www.facebook.com/events/221503328427779/)

WERNISAŻ 🍷
data: 22 marca 2018
godzina: 17.00
adres: Galeria BB, ul. Garbarska 24, Kraków

WYSTAWA 🎨
odbędzie się w dniach 22 – 29 marca 2018:
w godzinach 14.00 – 17.00
inne terminy zwiedzania ekspozycji dostępne są po telefonicznym uzgodnieniu

• WYDARZENIU MATRONUJĄ •
Szajn
TA Fundacja
Enter the ROOM x G’rls ROOM

: :

8 marca, 2018

Głos kobiet – i o kobietach – dla Wikipedii! 

#NOWEDITINGAF

 

Kiedy? 8 marca, Międzynarodowy Dzień Kobiet, godz. 12 – 14

Gdzie? Kraków, ul. Paulińska 28; gościnna przestrzeń Spółdzielni Ogniwo

Ogromna większość haseł publikowanych w Wikipedii to hasła poświęcone mężczyznom i przez nich stworzone. O wiele mniej jest w niej artykułów o kobietach bądź na tematy dla nas ważne, a w tych, które są publikowane, ten rozdźwięk także jest widoczny – w tych „kobiecych” o wiele częściej nadużywane są słowa związane z płcią i rodziną. Felieton opublikowany w 2014 roku w The Guardian wskazał, że w Wikipedii lepiej niż pisarki reprezentowane są aktorki porno…

W 2009 roku sondaż przeprowadzony przez Wikimedia Foundation pokazał, że 6% spośród osób, które utworzyły ponad 500 wpisów do Wikipedii, to kobiety, podczas gdy uśredniony autor wpisów–mężczyzna stworzył ich dwukrotnie więcej. W kwietniu 2011 Fundacja przeprowadziła swój pierwszy sondaż półroczny. Wynik? 9% spośród twórców Wikipedii to kobiety. Wtedy też WF ustanowiła dla samej siebie cel: w 2015 roku osoby identyfikujące się jako kobiety stanowić będą 25% spośród współtwórców Wikipedii. Nie udało się. Dane pochodzące z różnych źródeł różnią się, jednak żadne z nich nie prezentuje aktualnie wyniku dochodzącego do 20%.

W czym właściwie problem? Otóż Wikipedia jest w pierwszej piątce najczęściej odwiedzanych stron internetowych na świecie. Tak popularne źródło informacji dla milionów studentów, badaczy i dziennikarzy – mające tak bardzo rozbieżne podejście do kwestii identyfikowanych jako męskie i kobiece, z tak różną prezentacją postaci kobiet i mężczyzn już na poziomie języka – może mieć realny i istotny wpływ na rzeczywistość, począwszy od tego, kto zostanie zaproszony jako gość konferencji naukowej aż po aspiracje zawodowe młodych ludzi.

Masz na swoim koncie artykuły na Wikipedii? Potrafisz edytować Wikipedię? Wiesz, jakiego hasła a obszaru sztuki i feminizmu brakuje? Spotkaj się z nami! Wspólnie doprowadzimy do tego, że już wkrótce szum komputerowych klawiszy rozlegnie się podczas dedykowanego wątkom powiązanym ze sztuką i feminizmem Edit-a-thon’ie w Krakowie!

Chodźcie! Każde hasło się liczy – nowe, inne, o kobietach, przez kobiety.

 

za: (Laua Bates) https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2016/dec/09/where-are-all-the-women-wikipedia
za: https://hbr.org/2016/06/why-do-so-few-women-edit-wikipedia

: :

27 października, 2017

27.10–03.11.2017

Przestrzeń intymna – wystawa grupowa: Iwona Demko / Zuzanna Dolega / Mateusz Grymek / Joanna Graniczkowska / Natalia Rybka / Karolina Kardas / Keymo / Marta Koniarska / Magdalena Mellin / Jakub Mach / Ewa Pasternak-Kapera / Aga Piasecka / Agata Przyżycka /  Ola Tubielewicz / Monika Wińczyk / Basia Nawrocka / Bartosz Zaskórski

wernisaż i performance Mellin/Wińczyk: piątek, 27 października, 2017, godz. 19:30

kuratorka i koordynatorka: Karolina Kardas

współpraca: Aleksandra Tubielewicz, Magdalena Romanowska

więcej informacji: www.kardaskarolina.wixsite.com/przestrzenintymna

Tytano | Dolnych Młynów | Kraków